Vistulia

Vistulia z punktu widzenia Rzymu

Vistulia to nowa prowincja (o ile można ją tak nazwać) Rzymu. Położona na wschód od Germanii i częściowo na nią nachodząca, kończąca się na północy na Mare Suebicum, jest właściwie jedną wielką puszczą, pełną najprzeróżniejszych plemion w których nikt się do końca nie orientuje. I nikt się za bardzo orientować nie chce. W Vistulii nie ma dla Rzymu niczego interesującego, jest ona wyłącznie kanałem tranzytowym dla wydobywanego na wybrzeżu Mare Suebicum lyncurium. Istnieje kilka miasteczek będących na krawędzi bycia miastami, skupionych nieodmiennie wokół stałych obozów wojskowych i zamieszkanych przez Rzymian (najczęściej pochodzących z Gaulii) jak i miejscowych dzikusów, którzy o ile nie cywilizują się tak naprawdę, to doceniają przynajmniej korzyści z cywilizacji płynące. Owe garnizony, położone w równych dystansach na trasie transportu lyncurium pozwalają lepiej chronić cenny materiał i umożliwiają karawanom szybsze poruszanie się (nie muszą być bowiem objuczone zapasami niezbędnymi dla samodzielnego pokonania setek kilometrów).

Lyncurium z wybrzeża transportowane jest Vistulą tak daleko jak jest ona spławna, czyli do Castrum Vistulundum (okolice obecnego Krakowa). Tam lyncurium zostaje załadowane na wozy które następnie kierują się, zatrzymując się po drodze w Castrum Lyncuriunum i Campus Primus do Illyricum a stamtąd do Rzymu.

Vistulia zamieszkana jest głównie przez Lusitów i Venetów, dwa plemiona o których Rzym wie niewiele i niewiele chce wiedzieć. Vistulia nie jest przeznaczona dla kolonizacji i nie ma być romanizowana, więc Rzym stara się w miarę możliwości pozostawiać miejscowe plemiona w spokoju, licząc iż będą one buforem między Bursztynowym Szlakiem i znienawidzonymi Germanami. Jako iż plemiona owe nie mają jednej nadrzędnej władzy, częśc z nich z Rzymianami handluje lub ignoruje ich, część z nimi walczy, część jest między jednym a drugim.

Na terenie Vistulii znajduje się przynajmniej pięć Ognistych Kamieni, dwa z nich będące przedmiotem zainteresowania dla Imperium i dla kapłanów egipskich. Są one ośrodkami małych osad lub obozów strzeżonych przez szczątkowe garnizony.

Lud Swaroga

Zamieszkuje południe Vistulii i ostatnio sprawił Rzymowi wiele kłopotów. Przeczytać o nim można tutaj:
Lud Swaroga

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License