Religie Rzymu

Nie ma tu miejsca na opisanie tradycyjnych wierzeń Rzymu - kto ciekaw, może przeczytać http://pl.wikipedia.org/wiki/Religia_staro%C5%BCytnego_Rzymu
Jednym z ważniejszych obecnie kultów jest kult Boga Augusta, zmarłego Imperatora, który obecnie czczony jest jako Bóg i personifikacja majestatu Rzymu.

W ciągu ostatnich dwóch lat w Rzymie pojawiło się nowe wyznanie - chrześcijaństwo. Właściwie dwa wyznania chrześcijańskie.

  • Pierwszy kult to głównie kult żydowski, bardzo powoli otwierający się na gojów. Należacy do kultu Żydzi wierzą że ich naród zamordowawszy Mesjasza utracił łaskę ich boga i przestał być narodem wybranym, a stał się narodem przeklętym - tą klątwą miało być Diluvium Ignis, które według nich zdarzyło się dokładnie w chwili śmierci ich boga. Nowa religia nie wypracowała sobie jeszcze wielu zasad czy dogmatów, na razie wydaje się być głównie kultem apokaliptycznym, wieszczącym rychły koniec świata. Ci chrześcijanie, choć w większości są Żydami, są otwarcie i jadowicie wrodzy wobec Królestwa Izraela i z kolei uważani za najbardziej odrażających zdrajców przez Judejczyków. Sam Rzym nie ma jeszcze oficjalnego stanowiska wobec tej religii. Z jednej strony nienawiść chrześcijan do Iudaei odpowiada władzom, z drugiej nonsensowne twierdzenie Chrześcijan, że ich bóg to umiera to przestaje być martwy i że jednocześnie jest bogiem jedynym wzbudza wrogość i podejrzliwość. Podobno sami chrześcijanie chcą końca świata i są pogłoski, że próbowali doprowadzić do pożaru Rzymu.
  • Drugi kult to w większości wierzenie Żydów podjęte przez Greków. Grecy z właściwym sobie pesymizmem zaadaptowali nową religię twierdząc, że zmarły Iesus był nie bogiem jedynym, ale jedynym bogiem przyzwoitym, któremu naprawdę zależało na ludziach na tyle, że był gotów żyć pomiędzy nimi. Po śmierci został uwięziony w Tartarze przez wszystkich innych bogów i nigdy nie zostanie już z niego wypuszczony. Jest to głównie wyznanie rozpaczy i umartwiania się, atrakcyjne raczej dla ludzi o ponurym usposobieniu. Zdobyło sobie pewną popularność pośród elit intelektualnych Grecji i Rzymu.

Co oczywiste, oba kulty chrześcijańskie szczerze się nie znoszą.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License