Mechanika

Mechanika larpa jest oparta o mechanikę gry terenowej Flamberg:

Mechanika Flamberga

Różnice:

Klasy

Żadne klasy postaci ani ich umiejętności nie istnieją

Broń

 • Nie jest dopuszczalna broń długa i kije. Dopuszczalne są noże/sztylety, bronie krótkie i zwykłe
 • Cywile normalnie nie chodzą uzbrojeni w broń bitewną. Z tego powodu każdej postaci, jeśli w jej roli nie jest napisane inaczej, wolno mieć przy sobie sztylet i nic więcej.
 • Nie wolno walczyć dwiema brońmi na raz
 • Łuki przenoszone z nałożoną cięciwą ulegną w niedługim czasie uszkodzeniu (decyzja arbitra). Cięciwę powinno się nakładać przed samym użyciem.
 • Na naszym LARPie używany będzie także typ broni, nieobecny na Grze Głównej: oszczepy. Oszczep symbolizowany jest przez bezpieczną strzałę z łuku, rzuca się nią ręką. Należy nią rzucać z zamachem, znad ramienia (nie "a masz!" spod ręki). Oszczep tafiając w tarczę zmusza do jej odrzucenia na tę scenę. Można podnieść ją ponownie po scenie.

Paski życia

 • Są tylko dwa. Oba muszą być naklejone w wyraźnym i widocznym miejscu na torsie.
 • Po utracie jednego paska życia postać dalej zachowuje (pod względem mechaniki) pełną sprawność, ale jest ranna i powinna to odgrywać.
 • Po utracie obu pasków życia postać jest ciężko ranna i bez pomocy umrze po zakończeniu sceny. Jeśli zostanie uratowana przez kogoś o odpowiedniej umiejętności wciąż pozostaje ranna (brak paska na piersi) i powinna to odgrywać. Do końca gry nie może też walczyć ani bronić się w walce.

Zbroje

 • Zbroje MUSZĄ odpowiadać wyglądem zbrojom historycznym. Wolno je mieć tylko postaciom które mają je dopuszczone przez rolę
 • Cios/trafienie jakąkolwiek bronią w zbroję nie powoduje żadnych rezultatów.

Śmierć postaci

Postać może umrzeć na następujące sposoby:

 • fabularnie, poinformowana o fakcie przez arbitra
 • poprzez samobójstwo (wymagana jest broń)
 • przez wykrwawienie pod koniec sceny w której utraciła drugi pasek (decyduje arbiter)
 • przez dobicie kiedy postać jest Ciężko Ranna
 • przez Skrytobójstwo

I w żaden inny sposób. Zwłaszcza śmierć NIE MOŻE nastąpić jako automatyczny rezultat bycia trafionym w jakikolwiek sposób w walce.

Umiejętności Specjalne

Skrytobójstwo

Tej umiejętności można użyć raz na scenę.
Atak ten mogą przeprowadzić WYŁĄCZNIE postaci z odpowiednią umiejętnością.
Zamarkowanie wbicia bezpiecznego sztyletu (sztyletu i żadnej innej broni) w nerki postaci kiedy ta nie ma w rękach broni/tarczy i kiedy jej plecy nie są osłonięte zbroją powoduje natychmiastową śmierć tej postaci. Jest to śmierć całkowicie bezgłośna, zabita w ten sposób postać nie może dać nikomu w żaden sposób znać co się zdarzyło. Zabita w ten sposób postać powinna do końca sceny pozostać jako "trup" (o ile nie jest to niebezpieczne, na przykład przy bitwie która zaczęła się zaraz potem), po czym zgłosić się do arbitra i powiadomić go o zaistniałym fakcie.

Chirurgia / Medycyna

Pozwala przy pomocy opatrunków, narzędzi chirurgicznych, dekoktów i odpowiednich modlitw do bogów ocalić postać Ciężko Ranną. Efekty starań medyka MUSI ocenić arbiter / organizator.

Trucizna

Pozwala postaci zatruć realne jedzenie lub picie. Spożyta (musi być spożyta naprawdę) trucizna działa natychmiast (wyjątki mogą być opisane fabularnie). Postać traci jeden pasek życia. Zatrucie potrawy należy natychmiast zgłosić arbitrowi.

Umiejętności Magiczne

W czasie jednej sceny wolno użyć jednej i tylko jednej umiejętności magicznej

Magiczny pocisk:

Magiczny pocisk jest dowolnym rodzajem ataku za pomocą magii bądź technomagii. Mogą to być błyskawice bijące z rąk, egipska technomantyczna broń, czy dowolny inny rodzaj magii, wszystkie tego typu ataki opisane są tą umiejętnością
Magiczny pocisk rzuca się wskazując cel będacy w bezpośrednim zasięgu (kilka kroków) i krzycząc "Magiczny pocisk!". Cel otrzymuje jedno trafienie, przed którym nie chroni zbroja ani tarcza.

Magiczna Zbroja

Działa dokładnie jak zbroja okrywająca z przodu tors (nie ramiona)

Aegis!

Aegis niweluje pierwszy magiczny atak wymierzony w posiadającą tę umiejętność postać. Postać chroniona musi krzyknąć "Aegis!" inaczej ochrona przepada.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License